کد خبر: ۱۰۰۱۳۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
دستاورد انقلاب اسلامی در حوزه راه سازی در جاجرم؛
در دوران قبل از انقلاب وجود جاده های صاف و بدون سنگلاخ برای مردم شهرستان جاجرم یک مفهوم انتزاعی بود چه برسد به جاده های آسفالت شده که مجموعا طول راه هاي روستايي آسفالت شده قبل از انقلاب در کشور تنها 200 كيلومتر بود اما به برکت نظام اسلامی امروز اکثر راه های روستایی شهرستان جاجرم آسفالت شده است.
به برکت انقلاب اکثر راه های روستایی آسفالت شده است/قبل از انقلاب جاده آسفالت یک مفهوم انتزاعی بود

به گزارش پایگاه خبری جاجرم، عصر جمهوری اسلامی با دوران رژیم پهلوی قابل مقایسه نیست و اقدام های بزرگ بی شماری در این مدت برای مردم انجام شده است. خدمات عمرانی 40 سال گذشته در بخش های مختلف به ویژه مناطق روستایی، غیر قابل مقایسه با پیش از انقلاب است.

یکی از افتخارات انقلاب اسلامی مخصوصا برای شهرستان جاجرم می توان بیان کرد در حوزه راهسازی و آسفالت خیابان ها، جاده ها مخصوصا جاده های روستایی است.

در دوران قبل از انقلاب وجود جاده های صاف و بدون سنگلاخ برای مردم شهرستان جاجرم یک مفهوم انتزاعی بود چه برسد به جاده های آسفالت شده مجموعا طول راه هاي روستايي آسفالت شده قبل از انقلاب در کشور تنها 200 كيلومتر بود اما به برکت نظام اسلامی مروز عبور و مرور به راحتی در جاده ها صورت می گیرد.

برای اطلاع بیشتر از وضعیت قدیم راه های شهرستان جاجرم به سراغ ریاست اسبق راه و شهرسازی جاجرم رفتیم و با وی به مصاحبه پرداختیم:

 

مهندس فتحی رئیس سابق راه و شهرسازی جاجرم با بیان اینکه شهرستان جاجرم در دوران انقلاب به هیچ شهرستانی راه ارتباطی آسفالته نداشت و  اغلب جاده های شهری و همه جاده های روستایی خاکی بود  گفت: تا سال 75 جاده جاجرم به سبزوار 60 کیلومتر و جاجرم  به سمت دو راهی اسفراین تماما (کیلومتر110)خاکی بود و جاجرم به شاهرود 28 نیز  کیلومتر خاکی بود.

وی که هم اکنون رئیس راه و شهرسازی قوچان است اظهار داشت: تا سال 75 بخشی از راه سنخواست به سمت بجنورد نیز خاکی بود که همین راه هم راه روستایی محسوب می شد  و تنهامحور جاجرم تا ایستگاه راه آهن توسط کارخانه آلومینا آسفالت شده بود با پیگیری مردم فهیم جاجرم تمامی راهای بین شهری آسفالت شد بخش عمده ای از خواسته های مردم منطقه براورده شده و به لحاظ برخورداری روستاها از نعمت آسفالت شهرستان وضعیت مطلوبی دارد

فتحی ابراز داشت: معابر سطح شهر بین گرمه تا جاجرم حدود 4کیلومتر آسفالت مناسب نداشت که بلواراحدات شده و آسفالت آن با همکاری همکاران راهداری انجام شد همکاری در طرحای شهری نیز ماننداحداث کنار گذر ومساعدت قیر رایگان جهت آسفالت معابر شهری انجام شده است و تکمیل پل کال شور که با تلاش بی وقفه همکاران راهداری اخیرا انجام شده است.

به برکت انقلاب اسلامی، در تمامی حوزه ها و به خصوص توسعه زیر ساختها، اقدامات خوبی انجام شده است که امروز نظام با سربلندی اعلام می کند که این دستاورد انقلاب است و با افتخار هم باید از آن دفاع کرد.

 

فرماندار جاجرم: اکثر راهای روستایی شهرستان جاجرم آسفالت شده است

 

محبی فرماندار جاجرم با بیان اینکه در حوزه راه سازی فعالیتهای بسیار زیادی صورت گرفته است گفت: امروز همه جاده های جلگه شوقان آسفالت شده است و سنخواست هم فقط یک روستا مانده است که آن هم به زودی به پایان می رسد.

وی تصریح داشت : در حوزه راهسازی در همه راه های شهرستان بیش از 42 میلیارد تومان هزینه شده است. که در این زمینه در پروژه های راه روستایی ناویا بطول 2.8 کیلومتروعرض 5.5 متر با صرف اعتباری بالغ بر 700 میلیون تومان، احداث محور جوشقان - پشت بام دوبرجه بطول 6 کیلومتر و عرض 5.5متر با صرف اعتباری بالغ بر 1 میلیارد و 500 میلیون تومان، اتصال محورسنخواست اسفراین به محورسنخواست بجنورد در سه قطعه هر کدام به طول 7 کیلومتر و عرض 5.5 متر در حال اجرا می باشد که قطعه میانی زیرسازی و آسفالت محورکلاته شور قراجه رباط با صرف اعتباری بالغ بر 1 میلیارد و 700 میلیون تومان به اتمام رسیده است. همچنین احداث راه روستایی کلاته ترکها بطول 2.6 کیلومتر و عرض 5.5 متر با صرف اعتباری بالغ بر 700 میلیون تومان، احداث راه روستایی گرمک بطول 2 کیلومتر و عرض 5.5 متر با صرف اعتباری بالغ بر 550 میلیون تومان به اتمام رسیده است.

وی در ادامه اظهار داشت : جهت عملیات احداث محو رسنخواست- شوقان- بجنورد به طول 71 کیلومتر تاکنون در این چهار سال دولت تدبیر و امید(92-96) با صرف اعتباری نزدیک بر 25 میلیارد میلیون تومان (که طی سال های 86-92 حدود 17.5 میلیارد تخصیص داشته است)و عملیات احداث محور میامی- جاجرم (قطعه دوم) به طول 30 کیلومتر تا کنون با صرف اعتباری بالغ بر 7 میلیارد تومان در طی سال های 92-96 دولت تدبیر و امید در حال پیگیری می باشد.(لازم به ذکر است که طی سالهای 89 تا 92 فقط 3 میلیارد تومان تخصیص داشته است(

وی افزود: پس از 8 سال پروژه واریانت اصلاحی و احداث پل کالشور با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد و 200 میلیون تومان به بهره برداری رسید که در این زمینه کارخانه آلومینا و شهرداری و ادارات راه و شهرسازی و حمل و نقل جاده ای با مشارکت همدیگر کار را به اتمام رساندند

.

دکتر محبی افزود: یکی دیگر از کارهای مورد نیاز عملیات اجرایی اصلاح دوربرگردان سنخواست وکارهای باقیمانده پروژه راه جاجرم سنخواست اسفراین است که شامل تعریض مسیربه طول 1 کیلومتر و به عرض میانگین 3 متر + اصلاح و تعریض 10 عد دپل+ احداث 8 رمپ ورود و خروج با قراردادی به مبلغ2 میلیارد و 600 میلیون تومان درسال ۹۵ آغاز و در سال 96 به اتمام رسیده است.

-اصلاح شیب شیروانی به طول 5 کیلومتر (حدفاصل روستای کرف و روستای دربند)و در برخی نقاط اقدام به شانه سازی نموده است.
-
تا کنون برای ساخت سوله اصلی راهدارخانه تخت باشغی در بخش شوقان با زیربنای 900 مترمربع و با صرف اعتباری بالغ بر 200 میلیون تومان هزینه شده است.
-
برای احداث یک دستگاه سوله در راهدارخانه شهداء شوقان با صرف اعتباری بالغ بر 200 میلیون تومان اقدام به ساخت سوله ذخیره مصالح با مساحت 450 مترمربع نموده است که درحال حاضر مورد بهره برداری قرار می گیرد.
-
اجرای عملیات روکش آسفالت در محورهای روستایی شوقان-کرنخ و جوشقان-عمارت با صرف اعتباری بالغ بر 458 میلیون تومان به طول مجموع ۶ کیلومتر
-به جهت افزایش ایمنی در طول راههای حوزه استحفاظی شهرستان با صرف اعتباری بالغ بر 300 میلیون تومان اقدام به نصب گاردریل به طول 3.6 کیلومتردرحاشیه راههای روستایی و محور فرعی سنخواست- بجنورد
-خریدیک دستگاه گریدر هپکو و دستگاه کامیون ایویکو و یک دستگاه شن و نمکپاش سیار با صرف هزینه ای بالغ بر 900 میلیون تومان

 

وی همچنین به دیگر اقدامات صورت گرفته بدین گونه اشاره کرد :به دلیل افزایش ضریب ایمنی در هنگام تردد و توقف خودروهای عبوری در محل تقاطع راههای فرعی-اصلی با راههای روستایی، پارکینگ های جاده ای در حاشیه راههای منتهی به روستاهای جربت،صادق آباد و رحمت آباد احداث گردیده است. به دلیل نامناسب بودن وضعیت شانه خاکی در محورهای جاجرم- امیر آباد حدفاصل راه رحمت آباد تا پمپ بنزین امیرآباد و محور جاجرم- سنخواست حدفاصل خروجی شهر جاجرم تا پیچ گزی اقدام به اجرای عملیات شانه سازی و بهسازی شانه خاکی به طول 8 کیلومتربا حدود 35000 مترمکعب عملیات خاکی نموده است.


فرماندار شهرستان جاجرم گفت: با هدف از بین بردن نقاط حادثه خیز و افزایش ضریب ایمنی در طول راههای حوزه استحفاظی اقدام به ترانشه برداری در نقطه حادثه خیز پیچ دربند نمود. این پروژه با حجم عملیاتی بالغ بر 3000 متر مکعب ترانشه برداری در مدت زمان 30 روز به انجام رسید. و همچنین در راستای ایمن سازی محورهای سنخواست - بجنورد و جاجرم - امیرآباد در سال 96 اقدام به احداث خاکریز وآشکارسازی حدود 100 دستگاه پل نموده است.در راستای ایمن سازی و افزایش ضریب ایمنی محورهای جاجرم سنخواست و سنخواست- بجنورد این اداره طی 3 سال اخیر اقدام به نصب 5000 عدد تابلو علایم و همچنین 8000 عدد رفلکتور در محورهای حوزه استحفاظی نموده است.

 

انتهای پیام
نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
 
آخرین خبرها