کد خبر: ۸۵۳۹۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
یادداشت/مهدی تقی زاده
هماكنون موضوع مهم ديگر و بسيار مرتبط با اوضاع امروز دانشگاههاي جاجرم مطرح مي شود و آن اينكه آيا ميتوان صحبت از علم بومي جاجرمي به ميان آورد و آيا اصولا چنين موضوعي امكان دارد؟ و در نهايت، وظيفه مسئولين دانشگاه و شهرستان در قبال اين موضوعات چيست؟!
•	علم بومي جاجرمي: تخيل يا واقعيت؟

به گزارش پایگاه خبری جاجرم، با توجه به یادداشت های قبلی که در این زمینه داشتم، بايد گفت علم بومي جاجرمي، امكان دارد. اين همان علمي است كه از بستر جغرافيايي-سياسي-مذهبي-اقتصادي- و اجتماعي حوزه شهرستان جاجرم برميخيزد و توسط محققين جاجرمي يا محققيني كه براي انجام تحقيقات به اين منطقه ميايند، انجام گرفته و توليد ميشود.  سئوالهاي تحقيق آن به حوزه مسائل جاجرم مربوط ميشود. موضوعاتي همانند دلايل عدم توسعه سياسي جاجرم، دلايل افزايش سطح طلاق، راههاي توسعه اقتصادي و مذهبي جاجرم، راهكارهاي ايجاد اشتغال براي جوانان جاجرمي، راهكارهاي افزايش روحيه ولايت محوري و شهادت طلبي ميان جوانان جاجرم، و مواردي از اين دست ميتوانند، موضوعات علم بومي جاجرمي باشند. محقق با توجه به انتخاب بجاي يك يا چند روش تحقيق ميتواند به بررسي ريشه هاي بيكاري در جاجرم و راهكارهاي آن بپردازد و از اين راه نه تنها مشكلي بومي را حل كند بلكه امكان دارد با ارائه راهكاري نوين (و خودساخته) علمي را به علم اقتصاد بشري بيافزايد.

 

  • تكليف مسئولين دانشگاهي و شهرستان در قبال توليد علم بومي چيست؟

سئوال مهم ديگر اين است كه وظيفه عالمان ديني و مسئولين دانشگاهي و شهرستاني براي نيل به اهداف بالا چيست؟ با توجه به سياست كلي نظام جمهوري اسلامي ايران در حمايت همه جانبه از توسعه علم در سطح كشور، از مسئولين شهرستاني و دانشگاهي انتظار ميرود از توليد علم بومي درباره تمامي مسائل مذهبي-اجتماعي-اقتصادي شهرستان حمايت كنند. محققين و دانشگاهيان جاجرم، جوان و كم تجربه بوده و نبايد انتظار داشت در ابتداي امر موضوعات تحقيقي، نوع تحقيقات، روشهاي تحقيق، و البته يافته هاي پرقدرتي را ارائه دهند. لكن به هر ترتيب، وسع فكري و عقيدتي شهرستان همين است و آنان كه داعيه حمايت از شهرستان جاجرم را دارند، بايستي با تكيه بر همين نيروي بومي موجود و حمايت همه جانبه از آن، گام به پيش نهاده و سعي در پرورش آن نمايند.  نکته دیگری که در مورد دانشگاه ها بالاخص دانشگاه های استان و شهرستان شاید تبدیل به یک معضل شده است دید مدیران دانشگاهی می باشد و این تفکر استنباط می شود که مدیران دانشگاه ها را، با محیط و مدیریت مدارس دبیرستانی اشتباه گرفته اند. اگر این اشتباه در سطح مدیریتی اتفاق افتد منجرو به این خواهد شد که دانشجو کماکان در محیط قبلی خود یعنی دبیرستان ها سیر کند. این امر به مشکلات عدیده ای مانند عدم توجه به مشکلات جامعه و آشنا نشدن با معضلات اجتماعی و بی تفاوت بودن نسبت به آن، عدم پرورش نیروهای انسانی متخصص و کار بلد برای کشور  و هزاران مشکلاتی که در جامعه رخ داده است از همین محیط های آموزشی نشئت گرفته است. در بحث مفاسد اقتصادی که چندی پیش در این مورد یادداشتی نوشتم یکی از دلایل گسترده شدن مفاسد اقتصادی را محیط های آموزشی معرفی کردم و عقیده ام این است که محیط های آموزشی ما نتوانسته است مدیران و نیروهای انسانی متعد و متخصص پرورش دهد.

حال به نظر می رسد انتقاد کردن راحت باشد اما ما نه تنها انتقاد می کنیم پیشنهاداتی را هم مطرح خواهیم کرد. که در یادداشت های بعدی به آن اشاره خواهیم داشت. اما آنچیزی که مبرهن است قاعدتا محیط دانشگاهی باید ایده پرور و جریان ساز باشد. باید معضلات اجتماعی و فرهنگی و سیاسی کشور در دانشگاه ها مورد بحث قرار گیرد باید کرسی های آزاد اندیشی در  دانشگاه ها برگزار بشود باید تشکل های دانشجویی با سازماندهی هدفمند شروع به کار کند باید به نشریات دانشجویی توجه کرد و این عرصه را برای دغدغه مندان و فعالان فرهنگی باز گذاشت و به شدت از آنها دفاع و حکایت کرد.

 

  • فرجام سخن

علم بومي با روش تحقيقهاي معتبر قديم و جديد امكان پذير و قابل توليد است. شايد در آينده روشهاي تحقيق ديگري نيز ارائه شوند. اما نبايد عجول بود. بايد با گامهايي آرام و استوار مسير توليد علم بشري را پيمود تا افق روشن سعادت را مشاهده كرد. اما نبايد فراموش كرد كه وجود روحيه پژوهش كُشي و نخبه كُشي يكي از امراض مزمن جوامع محروم است. چه بسا دليل فرار مغزها نيز همين مدعيان عجول باشند! اعتماد به جوانان امروزي، در حرف، مزيت چنداني ندارد. بايد به توانايي جوانان اين مرز و بوم اعتقاد داشت و به جاي طعنه و كنايه و ايرادهاي (بعضا حتي به جا) به حمايت و تشويق آنان در امور مذكور پرداخت.

پایان خبر
نظرات بینندگان
1395/09/06 | جهادي
0
0

افرين به اين همه نكته و ريز بيني موفق باشيد


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
 
آخرین خبرها