کد خبر: ۹۳۸۸۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
یادداشت
هر کس میتواند قلم را بردارد و هر آنچه می خواهد بنویسد. قلم، قدرت بسیار بالایی دارد قدرتش از انرژی هستی بیشتر است و به مراتب از بمب اتم مخرب تراست. قلم عالمی را می سازد. واقعیت ها را آشکار می کند. آشکارها را نهان می کند. به واقع قلم، معجزه ای جاودان است.
قلم، قدرت بسیار بالایی دارد /قلم عالمی را می سازد و معجزه ای جاودان است

به گزارش پایگاه خبری جاجرم،شاید یکی از مهمترین علت های بشر برای تکامل، و رشد سریع علوم و تخصصی شدن آن در همه زمینه ها به قلم و سواد خواندن و نوشتن مربوط باشد.

صاحبان قلم، بازگوکنندگان اندیشه و علم هستند که می توانند زیبایی نگارش و اهمیت دانش را در مسیر تکامل بشر با یکدیگر همگام سازند و اینگونه جایگاه قلم را مشخص کنند و ارزش و عظمت آن را برای جامعه آشکار کنند.

از زمان های قدیم نوشتن و نویسندگی از مهم ترین دستاوردهای بشر به شمار می رود. ایرانیان هم نیز در این زمینه از پیشینه ی پرباری برخوردار هستند چنانکه جشن 13 تیرماه یکی از مهم ترین آیین های ایران باستان برای بزرگداشت قلم است و دلیل برگزاری این جشن این است  که در این روز، هوشنگ، پادشاه پیشدادی ایران، نویسندگان و کاتبان را به رسمیت شناخت و آنان را گرامی داشت. دلیل دیگری که برای آن ثبت شده، این است که به نوشته‌ ابوریحان بیرونی در کتاب الباقیه، سیزدهمین روز از تیرماه را ایرانیان باستان، روز تیر (عطارد) می نامیدند از طرفی سیاره تیر یا همان عطارد، در فرهنگ ادب پارسی، کاتب و نویسنده ستارگان به شمار می رود؛ به همین مناسبت این روز را روز نویسندگان می دانستند و گرامی می داشتند.

 

دين مبين اسلام، براي قلم و نوشتن، ارزش خاصي قائل است. گاه در کلام امير بيان، حضرت علي عليه‏ السلام مي‏خوانيم که: «عقلِ نويسنده، در قلم اوست» و گاه از زبان رسول مکرّم اسلام مي‏شنويم که سه صداست که حجاب‏ها را پاره مي‏کند و به پيشگاه با عظمت خدا مي‏رسد و يکي از آن‏ها صداي گردش قلم‏هاي دانشمندان به هنگام نوشتن است. خداوند متعال در قرآن مجيد هم، گاه به قلم و نوشته آن سوگند ياد مي‏کند و گاه، آن را وسيله تعليم خود برمي‏شمارد.

 

همچنین خداوند در قرآن به نام قلم سوگند یاد می کند و در آیه یک سوره «قلم» فرموده است: «ن، سوگند به قلم و آنچه را با قلم می‏نویسند» با این توصیف، قلم تا جایی که با حسن نظر و نیت عالی برای ترفیع اندیشه های بشری به کار رود هم مورد تایید دین است و دنیاداران هم می توانند از آن بهره گیرند.

 

رسالت قلم از دیدگاه امام خمینی هم قابل ذکر است که می فرمایند:قلمی فایده دارد كه بیدارگر توده های مردم باشد، شهدا را قلم ها می سازند و قلمها هستند كه شهید پرورند، دماء شهدا اگر چه بسیار ارزشمند و سازنده است ، لكن قلم ها بیشتر می توانند سازنده باشند،قلم خودش یكی از اسلحه هاست ؛ این قلم باید دست اشخاص صالح ، و دست افاضل باشد.

وی در جایی دیگر بیان می کند که:آن كسی قلمش قلم انسانی است كه از روی انصاف بنویسد آن قلمی آزاد است كه توطئه گر نباشد،آن قدری كه بشر از قلم های صحیح نفع برده است از چیزی دیگر نبرده است.مسئولیت بزرگ شما امروز قلم هایی است كه در دست شماست .

 

کلام آخر:

هر کس میتواند قلم را بردارد و هر آنچه می خواهد بنویسد. قلم، قدرت بسیار بالایی دارد قدرتش از انرژی هستی  بیشتر است و به مراتب از بمب اتم مخرب تراست. قلم عالمی را می سازد. واقعیت ها را آشکار می کند. آشکارها را نهان می کند. به واقع قلم، معجزه ای جاودان است. درخت قلم اگر در تعهد و تدین ریشه داشته باشد، میوه‌ اش شیرین و ماندگار است. ارزش هر قلم به پیام آن است و عظمت نوشته به محتوایش و ماندگاری آثار به ریشه داشتن در حق و صدق است. پس قبل از نوشتن باید تامل کنیم که چه می خواهیم بنویسم.

 

شاه ویردی


انتهای پیام

 
نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
 
آخرین خبرها