کد خبر: ۹۴۲۰۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۴/۲۲
وزیر نیرو:
وزیر نیرو در مراسم کلنگ زنی مزرعه خورشیدی ۳۰ مگاواتی در جاجرم با اشاره به آغاز عملیات اجرایی نیروگاه خورشیدی 30مگاواتی جاجرم با همکاری کشورهای ایران ، سوئیس، اسپانیا و فرانسه تصریح کرد: خراسان شمالی قطب تولید انرژی پاک در کشور می شود.
خراسان شمالی قطب تولید انرژی پاک در کشور می شود

به گزارش پایگاه خبری جاجرم،حمید چیت چیان پیش از ظهر پنج‌شنبه در مراسم کلنگ زنی مزرعه خورشیدی ۳۰ مگاواتی در جاجرم اظهار کرد: فعالیت‌های مرتبط با احداث نیروگاه‌های خورشیدی و بهره‌برداری از انرژی‌های پاک در کشور به مرحله قوی و غیرقابل بازگشتی رسیده است.

چیت چیان تصریح کرد: این فعالیت‌ها از سال ۷۲ و درزمانی که تنها افراد معدودی اعتقاد به استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر داشتند، آغاز شد.

وزیر​نیرو افزود: در 20 سال گذشته که فعالیت مرتبط با انرژی های نو در این وزارت کم بود، اعتقاد به آینده این اقدامات نیز زیاد نبود و بعضا گفته می شد که با وجود منابع نفت و گاز چرا باید به انرژی تجدید پذیر روی آوریم؟
وی گفت: اما اکنون مزایای استفاده از انرژی خورشیدی و بادی به اثبات رسیده و امیدواریم که این پروژه در شهرستان جاجرم در چند ماه آینده به بهره‌برداری برسد و استان از مزایای آن بهره‌مند شود.

وی گفت: استفاده از انرژی‌های فسیلی و تجدید ناپذیر مشکلاتی را ازجمله برای محیط‌زیست به همراه دارد، درحالی‌که انرژی‌های تجدید پذیر دیگر این مشکلات را نخواهند داشت.

وزیر نیرو عنوان کرد: توزیع گسترده انرژی‌های تجدید پذیر در کشور، امنیت بیشتری را برای عرضه به همراه دارد.

وی خاطرنشان کرد: تعداد قابل توجهی از سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در ایران در زمینه های انرژی‌های تجدید پذیر اعلام آمادگی کرده اند و بیشترین تمایل سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران، سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی های نو بوده است.

چیت چیان با تأکید بر سرمایه‌گذاری برای انرژی‌های تجدید پذیر در تمام مناطق، اظهار کرد: در کمتر از یک سال نیروگاه‌های خورشیدی در استان‌های کشور ازجمله اراک، همدان، اصفهان و غیره عملیاتی شده است.

وی عنوان کرد: قرارداد ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی با مجموع توان هزار مگاوات منعقدشده است تا در سایر مناطق کشور نیز ساخته شود.

وزیر نیرو با اشاره به درخواست جذب سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی درزمینهٔ انرژی‌های تجدید پذیر، گفت: این نوع مشارکت‌های خارجی نشان‌دهنده درک صحیح آنان در این زمینه است.


چیت چیان با بیان اینکه رویکرد ما ایجاد نیروگاه‌های کوچک با ظرفیت کمتر است گفت: ایجاد نیروگاه های کوچک و پراکنده سبب می شود تا در مناطق مختلف کشور از مزایای جانبی آن برخوردار شود.
وزیر نیرو با اشاره به آغاز عملیات اجرایی نیروگاه خورشیدی 30مگاواتی جاجرم با همکاری کشورهای ایران ، سوئیس، اسپانیا و فرانسه تصریح کرد: خراسان شمالی قطب تولید انرژی پاک در کشور می شود.

علی‌اکبر محبی  در ابتدای مراسم ضمن خیر مقدم خدمت وزیر کشور و هیئت همراه اظهار کرد: احداث این نیروگاه در جاجرم اشتغال‌زایی را برای مردم این منطقه به ارمغان می‌آورد.

محبی افزود: به دلیل شرایط اقلیمی که در جاجرم وجود دارد، این شهرستان قابلیت تبدیل‌شدن به قطب تولید انرژی پاک را دارا است.

وی بابیان اینکه تعداد ساعات آفتابی در شهرستان جاجرم ۷ تا ۸ ساعت در شبانه‌روز است، عنوان کرد: این شهرستان می‌تواند آزمونه این طرح قرار بگیرد.

 

مدیرعامل شرکت برق خراسان شمالی نیز در این مراسم گفت: در استان زمینه برای ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی با مجموع توان ۳۱۰ مگاوات و نیروگاه‌های بادی ۱۲۰ مگاوات وجود دارد.

علیرضا صبوری عنوان کرد: ۳۰ مگاوات انرژی خورشیدی امروز در جاجرم عملیات اجرایی آن آغاز و مابقی نیز به‌زودی وارد عرصه اجرایی می‌شود.

صبوری با اشاره به سرمایه‌گذاری برای ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی ۱۲۰، ۶۰ و ۱۰ مگاواتی در جاجرم، شیروان و باغچق، تصریح کرد: آغاز عملیات اجرایی نیروگاه جاجرم، انگیزه خوبی برای شروع دیگر پروژه‌های در این زمینه است.

وی ارزش سرمایه‌گذاری نیروگاه جاجرم را ۳۷.۵ میلیون یورو برشمرد و افزود: این نیروگاه برای ۳۸۵ نفر اشتغال‌زایی دارد که بعد از بهره‌برداری برای ۴۵ نفر دیگر نیز ظرفیت اشتغال ایجاد خواهد شد.

وی بابیان اینکه اولین فاز این نیروگاه در شهریورماه امسال وارد مدار می‌شود، عنوان کرد: با توجه به منافع اقتصادی که این طرح برای استان دارد، امیدواریم سرمایه‌گذاری در این زمینه، مانع از تأثیر آلاینده‌های زیست‌محیطی باشد.

قربانی نماینده پنج شهرستان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر فراهم آوردن زیرساخت های این امر، تصریح کرد: مجلس نیز در این راه کمک خواهد کرد چرا که با منابع موجود و به تنهایی نمی توان سرمایه گذاری هایی که بعد از برجام برای کشورمان حاصل شده است را تحقق بخشید.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی جذب ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی را در کشور تصویب کرده که یکی پس از دیگری در حال تحقق است.

وی عنوان کرد: انعقاد قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی یکی از این موارد است که شکسته شدن تحریم ها از مهم ترین ویژگی های آن است.

نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان، گرمه و جاجرم و راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: متناسب با این قرارداد در سطح کشور، قراردادهای دیگری نیز در حال انجام است که توسعه و پیشرفت را رقم خواهد زد.

قربانی با بیان اینکه ایجاد اشتغال با تنها پول حل نمی شود، عنوان کرد: باید در جهت افزایش تولید ملی و ایجاد سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در این راستا حرکت کرد.

 

پایان خبر
نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
 
آخرین خبرها