کد خبر: ۹۵۵۱۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
گزارش تسنیم از روستاهای استان فارس
یکی از مشکلات منطقه درز و سایبان با ۶۸۰۰ نفر جمعیت نبود عابربانک است، موضوعی که سبب ایجاد شغلی به نام پول فروشی در این مجموعه روستاهای این منطقه شده است.

 زندگی با طعم محرومیت در روستاهای درز و سایبان لارستان/ پول‌فروشی کسب و کاری جدید در روستاها ,

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، محرومیت برای مردم درز و سایبان لارستان با زندگی عجین شده و سال‌هاست طعم محرومیت را می‌چشند، سهمشان از امکانات رفاهی اندک است اما مشکلاتشان بسیار، تا جایی که حجت‌الاسلام مختار موسوی، امام جمعه شهر لار از تعبیر « انباشته شده» برای مشکلات این منطقه استفاده می‌کند. 

وی در بازدیدی که به همراه مسئولان شهرستان از این منطقه داشته، درز و سایبان را جزء محروم‌ترین نقاط کشور می‌داند که مسئولان باید برای حل مشکلات آنها اقدامات جدی انجام دهند. به گفته موسوی از آنجا که بودجه‌های دولتی نمی‌تواند برای حل این مشکلات کافی باشد خیران نیز باید در این عرصه ورود کنند. 

رواج پول‌فروشی در منطقه درز و سایبان لارستان 

یکی از مشکلات این منطقه با 6800 نفر جمعیت نبود عابربانک است، موضوعی که سبب ایجاد شغلی به نام پول فروشی در این مجموعه روستاهای این منطقه شده است. به گفته اهالی این منطقه نبود عابر بانک سبب شده که مردم برای مقدار کم نقدینگی مورد نیاز نتوانند به شهر لار با 150 کیلومتر فاصله بروند، در نتیجه پول فروشی در روستا به وجود آمده است. 

محرومیت در روستاهای درز و سایبان

روستای درز مرکز دهستان درز و سایبان است، اسلام بدخشان دهیار این روستا در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: مردم مجبور هستند که برای دریافت نقدینگی به مغازه‌ها مراجعه کنند و با هر بار کشیدن کارت کارمزد 3 تا 4 هزار تومانی پرداخت کنند، به طور مثال اگر 100 هزار تومان نقد بخواهیم مغازه‌دار 104 هزار تومان از کارت ما کم می‌کند. 

وی این موضوع را نوعی کاسبی جدید برای مغازه‌داران می‌داند در صورتی که اگر یک دستگاه عابر بانک در این منطقه گذاشته شود، بخشی از این مشکلات برطرف می‌شود. 

به شرط وجه عقلایی پول فروشی اشکال شرعی ندارد 

این موضوع سبب شد که خبرنگار تسنیم از دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی و مقام معظم رهبری استفتاء کند. براساس استفتاء حاصله آیت‌الله مکارم شیرازی این موضوع را خالی از اشکال می‌داند اما دفتر مقام معظم رهبری در این باره گفت: در این موضوع بین علما اختلاف است به گونه‌ای که حضرت امام خمینی(ره) این را حرام اعلام کرده است. 

به گفته دفتر مقام معظم رهبری، نظر ایشان این است که این موضوع اشکال ندارد اما به شرط آنکه دریافت مبلغ اضافه وجه عقلایی داشته باشد یعنی فردی که مبلغ اضافه را دریافت‌ می‌کند متحمل زحمت یا هزینه‌ای شود.

بانک‌ها تصمیم‌گیرندگان نصب عابربانک‌ها

هر چند این امر در ظاهر مشکل شرعی برای مردم به وجود نمی‌آورد اما محرومیت مردم در کنار ضرر اقتصادی که به جیب آنان وارد می‌شود، سبب  گفت‌وگویی با جلیل حسنی فرماندار لارستان شد. حسنی با بیان اینکه نصب دستگاه عابر بانک به عهده بانک‌هاست و براساس شاخصه‌هایی انجام می‌شود، می‌گوید: نصب عابر بانک در این منطقه به دلیل محرومیت توجیه اقتصادی برای بانک‌ها ندارد. 

محرومیت در روستاهای درز و سایبان 

« علاوه بر توجیه اقتصادی بحث تامین امنیت این دستگاه‌ها نیز مدنظر بانک‌ها است» این امر را فرماندار ویژه لارستان بیان می‌کند و وعده می‌دهد  که  این مسئله را پیگیری کند و با صحبت با بانک‌ها تلاش کند شاخصه‌های نصب عابر بانک در این منطقه تسهیل شود. 

خبرگزاری تسنیم در نظر دارد در سلسله‌ گزارش‌هایی به بیان مشکلات و توانمندی‌های شهرستان‌ها و روستاهای استان فارس بپردازد. ‌مردم مناطق مختلف استان می‌توانند مشکلات و توانمندی‌های شهرستان و روستای خود را از ساعت 8 الی 16 با شماره تماس 07132281975 با دفتر خبرگزاری تسنیم استان فارس در جریان بگذارند.

گزارش از حلیمه زارع 

انتهای پیام/ 

برچسب ها:نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
 
آخرین خبرها