کد خبر: ۹۶۰۷۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
أبو المعالی المؤيد بن محمد الجاجرمی که لقب استاد جهان داشته کتابی در معرفی 100 وزیر دولت‌های مختلف اسلامی از روزگار عباسیان تا روزگار سلجوقیان نوشته است.
کدام جاجرمی لقب استاد جهان داشته است!؟

به گزارش پایگاه خبری جاجرم، أبو المعالی المؤيد بن محمد الجاجرمی کتابی در معرفی 100 وزیر دولت‌های مختلف اسلامی از روزگار عباسیان تا روزگار سلجوقیان نوشته است. کتابی با عنوان: نكت الوزراء جمع أقوال مائة من الوزراء في الإسلام و روائعهم و نوادرهم، یعنی، نکته‌هایی از وزیران: مجموعه‌ای از سخنان صد وزیر دوره‌ی اسلامی از بهترین‌ها و کم‌نظیرترین آن‌ها. وزیرانی که بیش‌ترشان ایرانی و خراسانی بودند و با تدبیر درست خود به دولت‌های دوره‌ی اسلامی زینت بخشیدند.

این جاجرمی را که در سده‌ی ششم هجری می‌زیسته است، چنین معرفی کرده‌اند:

مجد الحق و الدين مجلي حلية المجتهدين،فارس مضمار الدين،وارث الأنبياء و المرسلين،محرز ممالك الفضل،محيي علوم العقل و النقل،أستاذ الدنيا، مظهر كلمات الله العليا،إمام الهدى حجة الله على الورى،أبو المعالي المؤيد بن محمد الجاجرمي

یعنی بزرگوار حق و دین، روشنگر زیور مجتهدان، سوار میدان دین، وارث پیامبران و فرستادگان خداوند، آشکارگر سرزمین‌های نکویی‌ها، زنده‌کننده‌ی دانش‌های عقلی و نقلی، استاد جهان، تماشاگه سخنان خداوند بزرگ، پیشوای راهنما و حجت خداوند بر مردم، أبو المعالي المؤيد بن محمد الجاجرمي

کتاب نکت الوزراء از نظر مطالبی که از برخی منابع گم‌شده در آن آمده دارای ارزش ویژه است.  برای کسانی که بخواهند درباره‌ی گردانندگان اصلی دولت‌های عباسی،سامانیان، آل‌بویه، سلجوقیان و غزنویان پژوهش کنند، سودمند است. جاجرمی کتاب را با عبدالحمید بن یحیی، وزیر ابوعبدالملک مروان بن محمد بن مروان بن الحکم بن ابوالعاص آغاز می‌کند و به وزیری که نام او را نمی‌برد، ولی وی را وزیر در ماوراء‌النهر می‌خواند، پایان می‌دهد.

کتاب توسط نبیله عبدالمنعم بر اساس نسخه‌ی یگانه‌ای در کتابخانه احمد الثالث در استانبول تصحیح کرده است. این نسخه در سال 877ق رونویسی شده است. این پژوهشگر، بسیاری از مطالب کتاب را با رجوع به منابع اصلی مستند کرده و در صورت اختلاف مطالب کتاب با منابع اصلی، وجوه اختلاف را یادآوری شده است. کتاب در 2005م در بیروت چاپ شده است.

پایان خبر
نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
 
آخرین خبرها