کد خبر: ۹۷۰۶۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
یادداشت/مهدی تقی زاده
امر به معروف و نهی از منکر تنها در تذکرات افراد عادی نسبت به بعضی گناهان جزئی خلاصه نمی شود.بلکه قیام برضد حکومت ستمگر و تلاش برای اصلاح ساختار سیاسی جامعه و تشکیل حکومتی بر اساس حق و قرآن نیز از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است
تلاش برای اصلاح ساختار سیاسی جامعه از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است

به گزارش پایگاه خبری جاجرم، امر به معروف و نهی از منکر تنها در تذکرات افراد عادی نسبت به بعضی گناهان جزئی خلاصه نمی شود.بلکه قیام برضد حکومت ستمگر و تلاش برای اصلاح ساختار سیاسی جامعه و تشکیل حکومتی بر اساس حق و قرآن نیز از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است،آنگونه که امام حسین (ع) حماسه ی عاشورایی خودرا عمل به  معروف و نهی ازمنکر دانست،که فرمود: "اُریدُ اَن آمرُ بالمعروف واَنهی عن المنکر " و اینگونه حکومت یزید را درهم شکست.

امروزه در جامعه ی امروزی ما،پیروان فرهنگ عاشورایی هستند که با الهام از حماسه ی پر افتخار امام حسین(ع)پیوسته نبض پر حرکت جامعه ی انقلابی اند و نسبت به جریان امور در جامعه حساس اند و با حضور در میدان امر به معروف و نهی از منکر عرصه را بر فساد آفرینان تنگ می سازند.

 امام حسین(ع) چشم انداز و اولویت های امر به معروف و نهی از منکر را مشخص کرد که باید با بررسی بیانات ایشان چشم انداز و اولویت های امروز را در حوزه امر به معروف و نهی از منکر مشخص کنیم و در جامعه به مرحله ی عمل برسانیم.
اصل امر به معروف و نهی از منکر که متأسفانه امروزه معنای وسیع خود را از دست داده و محدود شده است به یک سلسله مسائل عبادی،دایره گسترده‌ای در آموزه‌های دینی ما را در بر دارد که میتوان با عمل به آن جامعه و انسان ها را در مسیر تعالی هدایت کرد.
حال با توجه به تغییر در سبک زندگی ها باید نقش شورای امر به معروف و نهی از منکر با توجه به نیاز روز تغییر کند . مثلا زمانی دختران و پسران در کوچه ها و خیابان ها جولان می دادند و با ظاهری نامتعارف ظاهر می شدند حال جوانان به سراغ شبکه های اجتماعی رفته اند و آنجا عکس های شخصی خود را به نمایش می گذارند.
بعضی از شبکه های مجازی و گروه و کانال های تلگرامی که مشخص نیست از کجا تغذیه می شوند و رشد قارچ گونه ای هم دارند هر روز با شبهه وارد کردن به دین و اعتقادات و یا گذاشتن عکس و فیلم مبتذل سعی در انحراف کردن جوانان کشور را دارند.
پرسشی که مطرح می شود این است که حال چه باید کرد. وظیفه برخورد بااین کانال ها و گروه ها با چه ارگان هایی است!؟ چه کسانی باید با شبهه سازی افراد معاند در فضای مجازی مقابله کنند!؟

به نظر می رسد شورای سیاست گذاری امر به معروف و نهی از منکر و مسئولینی که در این رابطه نقش دارند باید در این زمینه ها با علم به مسئله و شناختن ابعاد آسیب ها با این هجمه ها به صورت جدی برخورد و مقابله کنند.

 

پایان خبر
نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
 
آخرین خبرها