کد خبر: ۹۸۸۲۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۳۰
شب یلدا و جشن هایی که در این شب برگزار می شود، یک سنت باستانی است از زمانهای گذشته تا به امروز در میان ایرانیان مخصوصا در جاجرم و بخش های مختلف آن مرسوم بوده است.
رسم و رسوم شب یلدا در سنخواست قدیم

به گزارش پایگاه خبری جاجرم، این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می گیرند. این شب در نیم کره شمالی با انقلاب زمستانی مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش تر و طول شب کوتاه تر می شود.

درمناطق تات نشین جلگه سنخواست،مردم درایام چله بزرگ وکوچک به جمع آوری هیزم می پرداختند تاشب یلدا درمیدان فراخی،آتش روشن کنند؛سپس از روی آتش می پریدند.
یا اینکه روی پشت بام کاهگلی خانه هایشان هیزم راخرمن میکردند. وآتش میزدند به گونه ای که شعله های آن که آتش شادی محسوب میشد بسیار چشمگیر بود.


مردمان این خطه همچنین چوب هایی راکه با نخ و پارچه مزین شده بود به نفت آغشته میکردند و به نشانه شادی ،نشاط و سرور به آسمان پرتاب می کردند.
دراین شب خویشاوندان دورهم جمع می شدند و به نقل قصه، افسانه های قدیمی (داستانهای منثورادب پارسی یا شاهنامه و قصه های هزار و یک شب را نقل کرده) ، و روایت زندگی های گذشته می پرداختند.
ازدیگرآیین چله دختران و پسران مجرد ازبزرگ خاندان میخواستند باتفألی به دیوان حافظ بخت خود را بیازمایند.

میوه های مرسوم شب چله؛

کدو،انار، هندوانه، انگور، هویج، گلابی های زمستانی، زردک، خربزه زمستانی، شیره انگور، تخمه و حلوای محلی که ترکیبی از شیره انگور و آرد بود ، پای ثابت خوراکی های این شب بوده است.
در گذشته میوه های فصل را به تدریج تهیه می کردند و در محل هایی ازخانه که سردتر بود به شکل آونگ (آویز) نگهداری می کردند. تاشب چله مصرف کنند.

چلگی بردن عروس

در این شب خانواده تازه دامادها نیز هدایایی نظیر پارچه، لباس، میوه، شیرینی و آجیل را به خانه نو عروس پیشکش می بردند که در رسم سنخواست چلگی به آن می گفتند.
خانواده هایی که عزادار بودند دراین شب به خانه دیگر اقوام دعوت می شدند تا در شادی و سرور آنها شرکت کنند.

انتهای پیام
نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
 
آخرین خبرها