کد خبر: ۹۹۹۰۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
بررسی مشکلات مرتع داران روستای کرف؛
صدور مجوز اکتشافات معدنی در نزدیکی روستا کرف به عنوان یکی از دغدغه‎‎های ساکنان این روستا تبدیل شده است که به بررسی آن می پردازیم.
ثبت معدن در مراتع و مشکلات ایجاد شده/آیا برداشت سنگ و خاک از مراتع غیرقانونیست!؟

به گزارش پایگاه خبری جاجرم، صدور مجوز اکتشافات معدنی در نزدیکی روستاها به ویژه در مراتع به عنوان یکی از دغدغه‎‎های ساکنان روستاها تبدیل شده است. البته معادن دارای فرصت ها و تهدیداتی است که باید هر دو دیده شوند و مسئولین برای آن برنامه ریزی کنند.

فرصت هایی که از اکتشاف و ایجاد معادن می شود نام برد ایجاد اشتغال و رونق بخشیدن به روستا می باشد اما تهدیدات آن را می توان تخریب محیط زیست و ایجاد مشکلات و آلودگی زیست میحطی و .. نام برد.

اما مردم روستای کرف با مشکل جدیدی روبرو شده اند که باتعدادی از آنها به مصاحبه پرداختیم.

یکی از شهروندان کرفی در این خصوص گفت: حمله های اخیر یوزپلنگ به دامداریهای کرف و خسارت و زیانهای فراوان و مکرر به دامداران کرف توسط حیوانات وحشی که متاسفانه تدابیری که باید از مسولین زیر ربط صورت می گرفت صورت نگرفته وهمچنان این حیوانات به دامداران خسارت وارد می کنند.

وی اظهار داشت: مردم بیچاره و رنجورکه از گزند حمله حیوان وحشی به دامداری ها می خواهند ارتفاع دیوار دامداری را جهت حفظ گوسفندان خود از حیوانات وحشی بالا ببرند چرا پرسنل اداره منابع طبیعی مانع شده و فورا اخطار می دهند و از دامدار تعهد می گیرند که دیگر سنگهای زمین خودشان را هم نمی توانند جمع کنند.

این شهروند کرفی با طرح این پرسش که آیا این حرکت معقولانه است گفت: آیا این مردم که در روستا بجز کار دامداری و کشاورزی کاری دیگری از دستشان بر می اید.

این دامدار اظهار داشت: باتوجه به تاکیدات خود دولت محترم بر اشتغالزایی در روستا چرا ممانعت حاصل می کنند و می خواهند مردم اختیار برداشت سنگ های مراتع خود را نداشته باشند.

وی افزود: در ضمن اگر با این شرایط پیش رود باید دید جوانانی که اقدام به اشتغال و سرمایه گذاری و احداث دامداری درکرف را داشتند از کار خود منصرف شوند.

یکی دیگر از شهروندان کرفی گفت: ما مردم کرف عاجزانه میخواهیم مسئولین پاسخگوی کار این مامور منابع طبیعی که اقدام به جلوگیری از برداشت سنگ از مزارع دیرینه ی و پدریمان و آن هم جهت کار و تهیه ی مخارج زندگی و خانواده هستیم باشند.

وی تصریح کرد : تمام دغدغه مردم کرف این است که که اراضی ما به چه اساسی و مدرکی و قانونی به غیربومی و غیرکرفی که بنام معدن ثبت کرده که الان برای چرای دام و بازسازی خانه و کاشانه ی خود نمی توانیم وارد مراتع اجدادی خودمان شویم و مشکلاتمان رو حل کنیم درست است که باید معادن اکتشاف یابد ولی چرا بدون مشورت و هماهنگی بامردم کرف به غیر واگذارگردد الان تکلیف ما مردم کرف چه میشود.

امید خاکدان نیا رئیس منابع طبیعی شهرستان جاجرم در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری جاجرم، در خصوص مشکلات روستای کرف با بیان اینکه این موضوع در گذشته به دادستان محترم شهرستان جاجرم به صورت گزارش مبسوط و کامل ارائه گردیده است گفت: طبق قوانین همانگونه که مراتع و سایر مواهب خدادادی با رعایت ضوابط و قوانین قابل بهره برداری می باشد مواد معدنی نیز بعنوان یکی از سرمایه های ملی در جهت جذب سرمایه، ایجاد اشتغال و ارزش افزوده با رعایت قوانین و مقررات مربوطه قابل بهره برداری می باشد.

وی ابراز کرد: سازمان ذیربط در مورد ثبت و واگذاری معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی می باشد که طبق قوانین جاری کشورهر فرد ایرانی از جمله اهالی روستای کرف می توانند با مراجعه به سازمان فوق نسبت به ثبت معدن و سرمایه گذاری در این بخش اقدام نمایند.

خاکدان یا با بیان اینکه اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طبق دستورالعمل های موجود نسبت به بررسی برداشت معدن در عرصه منابع طبیعی اقدام می نماید افزود: در صورت وجود ممنوعیت و یا محدودیت ها نسبت به انجام وظایف قانونی اقدام می نماید و در غیر اینصورت ضمن رعایت حقوقات عرفی دامداران منطقه و سایر موارد قانونی صرفا بر امر برداشت معدن نظارت می نماید.

وی در مورد راه دسترسی به معدن گفت: پس از ثبت معدن مطابق قوانین جاری راه دسترسی پس از پرداخت خسارت وارده به منابع طبیعی و حقوق دامداران سامان عرفی به معدن اختصاص داده می شود و با ایجاد راه های دسترسی غیر قانونی برخورد قضائی صورت گرفته است.

رئیس منابع طبیعی شهرستان جاجرم با اشاره به اینکه اشخاصی که معدن در این روستا به ثبت رسانیده اند از اهالی روستای مجاور و خود روستای کرف بوده اند اظهار داشت: مطابق ماده 55 قانون حفاظت از جنگلها و ماده 69 قانون مجازات اسلامی برداشت سنگ و خاک صرفا" باید با اخذ مجوزات قانونی باشد در غیر اینصورت جرم محسوب می گردد.

وی تصریح کرد: در ضمن ابلاغ و تدوین قوانین وظیفه مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است و وظیفه این اداره انجام این قوانین به نحو شایسته می باشد.

انتهای پیام
نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
 
آخرین خبرها